АНА і ВНА-кислоти у косметології: їх користь, вплив на шкіру та протипоказання

Слово «кислота» може налякати тих, хто не знайомий з цим поняттям щодо косметичних засобів. Але ж саме завдяки їй є можливість отримати відмінний результат для шкіри: освіжити її тон, вирівняти рельєф, прибрати пігментацію. Поєднання кислот АНА і ВНА у складі косметичного засобу дозволяє очистити епідерміс від ороговілих клітин й надати здоровий, свіжий і блискучий вигляд. Найбільше ці компоненти принесуть користь дівчатам з тьмяною, подразненою та пігментованою шкірою.

АНА і ВНА-кислоти

Що таке АНА кислота та у чому її користь

Речовина відрізняється швидким впливом на шари епідермісу, її надзвичайний ефект буде помітний вже через два тижні використання. АНА, або альфа-гідроксидну, кислоту зазвичай отримують з фруктів, тому компонент має кілька видів і буде відрізнятися різними властивостями. До цієї категорії відносяться такі кислоти:

  1. Молочна. Насичує вологою, вирівнює тон, бореться з пігментними плямами.
  2. Винна. Надає гладкість і позитивно впливає на підтягнутість овалу обличчя.
  3. Лимонна. Сприяє усуненню дрібних зморшків й освіжає.
  4. Яблучна. Допомагає справлятися з набряками та запаленням.
  5. Гліколева. Найпопулярніший компонент, що видобувається з цукрового очерету, її значна концентрація у засобі допоможе розв’язати проблему акне, зволожити шкіру.
  6. Мигдальна. Зустрічається нечасто, але відмінно підходить людям з дуже чутливою шкірою.

Косметика з вищезазначеним компонентом прискорює клітинне оновлення, зволожує та стимулює вироблення колагену. За своєю дією фруктова кислота є хімічним скрабом, у якого немає зернистої структури. Вона швидко відлущує ороговілі клітини, й тим самим забезпечує миттєвий ефект сяйва.

Як отримують ВНА-кислоту та її дія

Бета-гідроксидна кислота міститься у корі верби та берези. Речовина має антисептичні властивості й сприяє усуненню подразнення та запалення. До категорії ВНА належить саліцилова, саме та, яка добре підсушує шкіру. Але цей компонент представлений солями й ефірами, тому дія набагато м'якше.

Крім того, речовина, на відміну від альфа-гідроксидних кислот, добре розчиняється жиром, що дозволяє проникати глибше у шари шкірної тканини. Така властивість дуже корисна при використанні компонента для боротьби з вуграми, акне, у тому числі з запальними процесами, а також як запобігання цим проблемам. Засоби для догляду з ВНА-кислотою рекомендовані людям з жирним типом шкіри, яка схильна до запалення.

У чому різниця між компонентами АНА і ВНА

Обидві кислоти працюють, покращуючи стан шкіри обличчя. Вони підвищують її еластичність, очищають і звужують пори, висвітлюються пігментні плями. Але речовини діють по-різному. Фруктові кислоти водорозчинні та підходять для нормального й сухого епідермісу. Вони змінюють активність ферментного рогового шару для відлущування ороговілих клітин. А компонент ВНА руйнує структуру білків, що скріплюють рогові лусочки. Внаслідок жиророзчинності ця кислота проникає глибоко у шари епідермісу, отримуємо необхідний ефект зсередини. АНА, навпаки, діє на поверхні, усуваючи гіперпігментацію.

Речовини відмінно доповнюють один одного, тому нерідко їх комбінацію можна зустріти у складі косметичних кремів, лосьйонів, пілінгів.

Разом компоненти мають такий вплив на шкіру:

  • вирівнювання й очищення;
  • висвітлення веснянок і пігментних плям;
  • видалення мертвих клітин;
  • прискорення процесу регенерації;
  • згладжування та скорочення невеликих зморшків;
  • підвищення еластичності;
  • усунення чорних цяток, скорочення пор.

Не варто боятися, що кислоти якимось чином спалять або пошкодять шкіру, адже у них інший принцип роботи. Вони діють виходячи з наявності проблем і стадії занедбаності: чим вона серйозніше, тим вище ефективність речовин. У багатьох випадках результат використання можна побачити у дзеркалі вже на наступний день. Але ефект буде вище від регулярного застосування.

Рекомендації по використанню кислот

Найкраще починати користуватися кислотовмісною косметикою восени або взимку, коли сонце малоактивне. Після видалення ороговілих лусочок знадобиться захист для обличчя від ультрафіолету, інакше є ризик отримати пігментні плями. Користуватися косметикою з ВНА можна у будь-якому віці, якщо є схильність до висипань і при високій жирності шкіри. Такий засіб буде більш ефективним коли рівень рН буде у межах 3-4.

У продуктів косметології з АНА також немає вікових обмежень, вони можуть застосовуватися як молодими дівчатами, так і жінками для догляду за зрілою сухою шкірою. Причому останній варіант вважається ідеальним для використання косметичних засобів з АНА-кислотою.

Ось кілька рекомендацій, які варто врахувати перед застосуванням засобів:

  • обов'язково взяти до уваги тип шкіри;
  • користуватися захисним кремом з SPF 30 і більше;
  • протестувати склад на зап'ясті, щоб уникнути алергії;
  • наносити продукт з AHA ввечері, щоб уникнути фотосенсибілізувальної дії;
  • не забувати про чутливість до сонця на певний час, навіть після завершення використання засобу;
  • привчати шкіру до кислотовмісної косметики поступово.

Після першого нанесення складу (крему, пілінгу, тоніка) можуть виникнути неприємні відчуття, але вони швидко проходять, а зовсім пропадуть вже через кілька днів. Проте якщо такий стан зберігається до того ж на обличчі з'явились червоні плями, це може говорити про індивідуальну алергію на склад. Можна спробувати засіб, що містить іншу AHA-кислоту. До протипоказань треба віднести тривале перебування на сонці, наявність свіжих ранок, герпесу.

Домогтися відмінного результату у домашніх умовах цілком можливо, головне — застосовувати якісну косметику, яка підходить саме вам. Кислоти у складі допоможуть стати шкірі сяючою, здоровою та гарною.